
Rene penge? Udviklet af Art Hub Copenhagen, HAUT og Toaster og muliggjort gennem GNIST på Thoravej29
23. sep. + 11. nov. + 3. mar. 2027 - alle dage kl. 10-12
Thoravej29, Lokale 3.1, 2400 København NV
Seminar- og workshoprække

Performanceprogram som en del af udstillingen Nervetråde på Den Frie
Nervetråde kredser om det groteske og trækker tråde fra den nervøse sindsstemning i litteraturen omkring år 1900, da Den Frie blev grundlagt, til samtidens flossede nerver i billedkunsten. Udstillingen samler værker af danske og internationale kunstnere, der sitrer af uro og mærkelighed, som i det hele taget kendetegner vores tid. Tre aftener i løbet af udstillingsperioden forgrener Nervetråde sig i et excentrisk og skurrilt performanceprogram, der med dans, musik, sprog og meget andet, undersøger bagsider af den fortrolige verdens kategorier og konventioner.
Denne aften præsenteres __plex (2025/2026) af Alma Toaspern og Outlet (2026) af Sofie Winther.
Adgang med almindelig entrébillet.
_plex af Alma Toaspern er inspireret af den canadiske komponist John Oswalds Plexure (1993). Værket omsætter albummets hastigt skiftende collage af pop fragmenter til en fysisk oplevelse af overbelastede sanser, fragmenteret opmærk somhed og flygtige øjeblikke af genkendelse. Med en dansende krop i centrum undersøger performancen, hvad der sker med vores perception, når informations hastighed og billedtæthed overstiger muligheden for vedvarende opmærksomhed. Fragmenter af gestus, lyd og populærkultur støder sammen og fremkalder både genkendelse og fremmedgørelse.
_plex, 2025/2026 Performance Courtesy kunstneren
Koreografi: Alma Toaspern
Skabt med og danset af: Lúa Mayenco
Outside Eye: Mathias Monrad Møller
Kostume: Sabrina Seifried
Produktion: toaspern|moeller
Producent: Anne Mai Slot Vilmann
Foto: Jacob Stage
I Outlet præsenterer Sofie Winther en ny performance, der forvandler udstillingsrummet til en opdigtet butik. Performancen er inspireret af barndommens rollespil og de måder, vi lærer at navigere i de voksnes verden på.
Performance Courtesy kunstneren
Performere: Tanya Sokolava, Marie Kilde, Ylva Maia Aagaard Havndrup
Kostume og styling: Puer Parasitus
Foto: Inside-Out Art Museum, Beijing
Alma Toaspern er en tysk danser og koreograf, der arbejder med samtidsdans og performance. Hun er uddannet i klassisk og moderne dans i Frankfurt og fra P.A.R.T.S. i Bruxelles. Fra 2018 til 2022 var hun medlem af Corpus, Det Kongelige Teaters eksperimenterende dansekompagni, og har samarbejdet internationalt med kunstnere som Tim Etchells, Trajal Harrell og Alexandra Bachzetsis. I 2020 grundlagde hun sammen med sanger og komponist Mathias Monrad Møller det tværdisciplinære kompani toaspern|moeller. I Plex (2025/2026), skabt sammen med danseren Lúa Mayenco, undersøger hun samtidens fragmenterede popkultur gennem en koreografi inspireret af John Oswalds Plexure (1993). Til Nervetråde præsenterer Toaspern _plex (2025/2026).
Sofie Winther (f. 1991) er en dansk tværdisciplinær kunstner med base i København. Hun er uddannet fra Det Kongelige Danske Kunstakademi og Gerrit Rietveld Academie. Med afsæt i skulptur, performance og video, ofte i immersive installationer, undersøger hun, hvordan relationer mellem familie, arbejde, omsorg, kontrol og magt formes og internaliseres i hverdagen. Hendes værker er blevet præsenteret på institutioner som Nikolaj Kunsthal, Kunsthal Charlottenborg, EMMA og Den Frie Udstillingsbygning. Til Nervetråde præsenterer Sofie Winther et nyt værk.